Regaib Kandilinde Neler Yapılır?

Soru: Regaib Kandilinde Neler Yapılır? Regaib gecesi nasıl ibadet etmeliyiz?

Cevap: Regaib Kandili için Diyanet sayfasında şöyle tanımlanır;

Regaib Kandili

Regaib; rahmeti, bereketi ve mağfireti bol üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisidir. Recep ayının da ilk cuma gecesi…Allah’ın mağfiretinin, engin lütuf ve kereminin üzerimize sağanak sağanak yağdığı bir rağbet gecesi…
İstek, arzu ve beğenmedir rağbet…İnsan rağbet ettiği değerlere göre rağbet görür. Regaib Kandili ise her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate; regaibimizi Rabbimize yöneltme, bütün işlerimizi O’nun rızasına uygun hâle getirme çabasıdır.

İşte böylesi mühim bir dua gecesi olan Regaib gecesi mutlaka daha fazla ibadet ile geçirilmelidir. Regaib kandilinde şöyle bir program izlenebilir;

  1. Regaib gecesinin gündüzü yani Perşembe günü muhakkak nafile oruç tutulmalıdır ki bu Peygamber efendimiz aleyhisselamın da bir sünnetidir. Receb ayı Ramazan ayından sonra en çok oruç tutulan aydır ve üç ayların başlangıcı olması münasebeti ile Ramazan orucuna da bir nevi hazırlık için çok mühimdir.
  2. Regaib gecesi yani Perşembe günü Cumaya bağlayan gece mümkünse anlamı ile birlikte Kur’an okunmalıdır. Kur’an Rabbimizin en büyük armağanı ve kulluğun yegane rehberidir.
  3. Regaib gecesi dua ve zikir gecesidir. Bir kimse bu gecede Regaib kelimesinin anlamına da binaen çokça istemeli yani dua etmelidir. Dua kulluğun ve acziyetin Rabbimize ilticasıdır.
  4. Efendimiz aleyhisselamın adına selam ve salat getirilmelidir. Başta başımızın tacı efendimiz ve ashabı
  5. Müminler fırsat bulabiliyorlarsa muhakkak camilerde veya cemaatle ibadet edilebilecek yerlerde bir araya gelmeli ve geceyi bayram edasında uhuvvet içinde idrak etmelidir.
  6. Durumumuz müsait ise sadaka ile fakirleri sevindirmeliyiz. Şayet durumumuz elverişli değilse insanlara tebessümün dahi sadaka sayıldığını unutmayın.
  7. Şayet dargın ve küs olduğumuz biri varsa barışılmalıdır. Çevremizdeki dargın ve konuşmayan insanları barıştırmak için gayret göstermeliyiz.

Yapılabilecekler bunlarla sınırlı olmamakla birlikte temel olarak bunları yapabilmeye çalışmalı ve Müslümanca yaşamı her anımıza tatbik etmek için çaba sarf etmeliyiz.

Allah dua ve ibadetlerinizi kabul etsin.

İbrahim Mehmedoğlu

Not: Bu yazı İhvan Portal için İbrahim Mehmedoğlu hoca tarafından hazırlanmıştır. Tüm telif hakları İhvan Portal’a aittir ve izinsiz alıntı yapılamaz.

1 thought on “Regaib Kandilinde Neler Yapılır?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: